DOLAR18.6198
EURO19.6758
ALTIN1075.8
BIST4962.9
Yusuf Cinkara Haber sayfa üstü

Bakan Yanık, Osmaniye’de ‘Dijital Bahar Odası’nın açılışını yaptı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bakan Yanık, Osmaniye’de ‘Dijital Bahar Odası’nın açılışını yaptı
Abone ol
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Osmaniye’de Özden Huzurevi Dijital Bahar Odasının açılışını gerçekleştirdi. Bir dizi programlara katılmak üzere kente gelen Bakan Yanık, ilk olarak Osmaniye Valiliğini ziyaret etti. Bakan Yanık, Valilik şeref defterini imzalamasının ardından Vali Erdinç Yılmaz’dan basına kapalı brifing aldı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Osmaniye’de Özden Huzurevi Dijital Bahar Odasının açılışını gerçekleştirdi. Bir dizi programlara katılmak üzere kente gelen Bakan Yanık, ilk olarak Osmaniye Valiliğini ziyaret etti. Bakan Yanık, Valilik şeref defterini imzalamasının ardından Vali Erdinç Yılmaz’dan basına kapalı brifing aldı.Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Dijital Bahar Odası Açılış Törenine katılmak üzere Özden Huzurevine geçti. Konferans salonundaki programda, Huzurevi Sakinlerimizden Ali Doğan şarkı seslendirdi, İbrahim Doyuk ise kendi yazdığı şiirini okudu.

HEYECANLANDIRAN VE MUTLU EDEN BİR PROJE

Burada bir konuşma Yapan Bakan Derya Yanık, “Bakanlığımız ile Turkcell işbirliğinde gerçekleştirdiğimiz bir çalışmamızın açılışındayız. Bizden çok yaş almış olan siz değerli büyüklerimizin bilgiye erişim konusunda herkes kadar teknolojinin imkânlarından yararlanmasını çok önemli görüyoruz. Sizin dünyayı, ülkemizi, bizi nasıl gördüğünüzü öğrenmeyi ve buna göre kendimizi geliştirmeyi, dönüştürmeyi istiyoruz. Bu bakımdan “Dijital Bahar Projesi” bizi son derece heyecanlandıran ve mutlu eden bir proje. Geçtiğimiz iki yıllık sürece dijital imkanların ne kadar önemli olduğunu da tecrübe etmiş olduk. Bu sebeple siz kıymetli büyüklerimizin bu dijital mecraları kullanabilmesi, uzaktaki sevdikleriyle görüşebilmesi bizim için çok önemli. Bakanlığımıza bağlı huzurevlerimizde yaşayan büyüklerimizin dijital dünyanın bir parçası olmalarını sağlayan, onları dijital dünyayla bağlarını kuran, yaşlılarımızın dijital okuryazarlıklarını geliştiren bu projeyi muhtelif huzurevlerimizde bugüne kadar kurduk, kurmaya da devam ediyoruz.” Dedi.TÜRKİYE’DE 10 KİŞİDEN 1’İ 65 YAŞ VE ÜZERİ

Dünya nüfusunun yüzde 9,8’ini, Türkiye’nin ise yüzde 9,7’sini 65 yaş ve üzeri nüfus oluşturmakta olduğunu ifade eden Bakan Derya Yanık, “Bir başka deyişle, Türkiye’de yaklaşık her 10 kişiden 1’i 65 yaş ve üzeri. Ülkemizdeki yaşlanma süreci de dünyadaki demografik süreçle aynı yönde ve maalesef aynı hızda ilerliyor. Ülkemizdeki yaşlı nüfus 2017 – 2021 döneminde yüzde 19.6 oranında artış gösterdi. 6 milyon 895 bin 385 kişiden 8 milyon 245 bin 124 kişiye çıktı.

Bir başka şekilde söylersek, Singapur, Norveç, İzlanda, Finlandiya, Bulgaristan gibi ülkelerin de aralarında bulunduğu tam 67 ülkenin toplam nüfusundan fazla bir yaşlı nüfusumuz var. Önümüzdeki 60 sene içerisinde ise ülkemizde yaşayan her 4 kişiden 1’inin 65 yaş ve üzerinde olması bekleniyor. Bu açıdan baktığımızda gelecek süreç içerisinde bu alanda birçok hizmete ihtiyaç duyacağız. Bu sebeple, o günler için şimdiden çalışıyor, yaşlı nüfusun sosyal hizmet, bakım ve özellikle de sosyal yardım ve sağlığa ilişkin gereksinimlerinin karşılanması amacıyla hem hizmetlerimizi çeşitlendiriyor hem de yaygınlaştırıyoruz.” Diye konuştu.Uyguladıkları yaşlı politikalarında temel vizyonlarının, yaşlıları hayatın içine dâhil ederek aktif ve sağlıklı yaş almalarını sağlamak olduğunu belirten Bakan Derya Yanık, “Biliyorsunuz Sayın Cumhurbaşkanımızın kabulüyle 2019 yılını “Yaşlılar Yılı” olarak ilan etmiştik. Aynı yılın şubat ayında I. Yaşlılık Şûramızı gerçekleştirmiştik. Yaşlılık konusunda toplumsal farkındalığı ve yaşlılarımız açısından ülke vizyonumuzu şekillendiren bu Şûranın sonuçlarını da birleştirerek “2030 Yaşlanma Vizyon Belgesi” ve eylem planını hazırladığımızı da buradan duyurmuş olayım. Aktif yaşlanmadan kastımız şu, bizim buraların tabiriyle belli bir yaştan sonra insanların elini eteğini hayatta çekmesi diye bir durum vardır.

Biz bugünden sonra yaşlanma hızını da göz önüne alarak mümkün mertebe yaşlılarımızın elini eteğini hayattan çekmemesini istiyoruz. Yaşlılarımızın sosyal hayattan, beceri durumlarına göre üretimden elini eteğini çekmemesi, hayatın dışında kalmaması için, bütün çabamız yaptığımız her türlü sosyal hizmet faaliyet, kuruluşlar, huzurevlerimizdeki aktif yaşlanma faaliyetlerinin tamamı siz kıymetli büyüklerimizin hayata enerjisinin, tecrübesinin bir şekilde kendisinden sonraki kuşaklara aktarımını sağlamak ve sosyal hayatın içindeki varlığını sürdürmek. “Kurumsal Yatılı Yaşlı Bakım Hizmetleri” kapsamında ülkemizin dört bir yanına yayılmış huzurevlerimiz ve yaşlı bakım merkezlerimizle sosyal güvencesi olsun ya da olmasın tüm yaşlılarımıza hizmet veriyoruz. 

Kamu ve özel olmak üzere toplamda 37 bini aşkın kapasitesiyle 449 huzurevi ve yaşlı bakım merkezimizde 27 binden fazla büyüğümüzün  bakım hizmetini gerçekleştiriyoruz. Osmaniye’de de Bakanlığımıza bağlı huzurevimizde 87 büyüğümüze hizmet veriyoruz. Huzurevimizin toplam kapasitesi 110. Yine Osmaniye’de, Bakanlığımıza bağlı 2 Bakım ve Rehabilitasyon Merkezimizde ise 113 engelli bireye hizmet sunuyoruz. Bu merkezlerde gündüz bakım hizmeti de sağlıyoruz. Bunun yanı sıra Osmaniye’de, ruhsatlandırılması, finansmanı ve denetimi Bakanlığımız tarafından sağlanan 3 Özel Engelli Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde de 192 engelli vatandaşımıza hizmet sunuyoruz.  Ayrıca, 4 bin 930 Osmaniyeli vatandaşımıza evde bakım yardımı ödemesi yapıyoruz.” Dedi.DİJİTAL OKURYAZARLIK EĞİTİMLERİNİ BAŞLATTIK

Bakan Derya Yanık, “Etrafımızdaki herkes, her şey bu dijital dünyanın hızlı akışı içindeyken sizlerin, kıymetli büyüklerimizin bunun dışında kalıp olanı biteni izlemenizi beklememiz mümkün değil. Bunun için biz de neler yapabiliriz diye düşünerek, Türkiye’nin dijital dünyasına damgasını vuran gruplarla görüşmeler gerçekleştirdik.

Onlarla protokoller yapıp sizleri dijital dönüşüm sürecine uyumlu bir biçimde dâhil etmeyi hedefleyen dijital okuryazarlık eğitimlerini başlattık. Turkcell ile çıktığımız yolda güzel neticeler elde ettik. Çünkü Dijital Bahar Odaları kurduğumuz farklı huzurevlerimizde kıymetli büyüklerimiz çok yoğun, fonksiyonel biçimde bu dijital mecraları kullanmaya başladılar.  Siz büyüklerimizin finansal ve dijital okuryazarlığını artırmak için eğitim içerikleri ve programlar hazırladık. Bu eğitimler kapsamında huzurevlerimizde teknolojik yaklaşımları tanımanız, öğrenmeniz ve rahatça kullanmanız için güvenli internet kullanımı eğitimleri veriyoruz. Dijital dünyada da eşit imkânları paylaşmak, yaşlılarımızın da bu mecraya katılım sağlaması için “Dijital Bahar Odaları” kuruyoruz. 

Ankara, İstanbul, Bursa ve İzmir’de 5 huzurevimizde Dijital Bahar Odaları kurulmuş durumda. Osmaniye’den sonra bu senenin sonuna kadar farklı illerimizdeki huzurevlerimizde de 4 Dijital Bahar Odası daha açmayı planlıyoruz. Bakanlığımız ve Turkcell işbirliği ile hayata geçen “Dijital Bahar” projemizle, diğer huzurevlerimizde de yaşlılarımızın teknolojiyle buluşup kaynaşacakları bir ortam oluşturacağız.  Peki, bu “Dijital Bahar Odaları”nda neler yapılıyor? Her şeyden önce hepimiz pandemide görüntülü konuşmaya alıştık. Buralarda da sevdiklerinizle gör üntülü görüşebileceksiniz. Kişisel işlemleriniz var diyelim, e-devlet işlemlerini buradan yapabileceksiniz. Zaman mı geçirmek istediniz? Sizi rahatlatan, eğlendiren, istediğiniz dijital oyunları oynayabileceksiniz.

El-göz koordinasyonunuz gelişecek. Dikkat ve algınız artacak.  Bunlardan gerektiği şekilde yararlanabileceğiniz tabletler, ailelerinizle görüntülü olarak özel görüşme yapabileceğiniz kabinler, film, dizi ve kanalların içeriklerini izleyebileceğiniz büyük ekranlı televizyonlar hepsi bu projeye dâhil. Hepsi bu dijital baharın bir parçası. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sizlerin huzuruyla mutlu olan büyük bir kurum. Bu yüzden her fırsatta dile getiriyoruz. “Biz büyük bir aileyiz”.  Sizin memnuniyetiniz, rahatınız ve onurlu bir hayat sürmeniz bizim için her şeyden önemli. Çünkü bizi ayakta tutan, çalışma azmi sağlayan güç, sizin varlığınız ve hayır duanızdır. Bu duygularla sözlerime son verirken, Osmaniye Özden Huzurevimizde açılan “Dijital Bahar Odası” için proje ortağımız Turkcell’e teşekkür ediyor, bu odayı keyifle ve mutlulukla kullanmanızı diliyor, hepinize sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum.” Dedi.

BOCCE MAÇI YAPTILAR

Konuşmaların ardından Dijital Bahar Odasının sembolik kurdele kesimi yapıldı. Bakan Yanık daha sonra Dijital Bahar Odasını gezerek, bilgi aldı. Ardından Huzurevi Bocce Takımı İle Bakan Derya Yanık ve protokol mensupları maç yaptı. Huzuervi programının ardından Bakan Derya Yanık, şehit uzman Çavuş Fatih Kalkan’ın ailesini ve Toprakkale belediyesini ziyaret etti.


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Uyuşturucu tacirlerine operasyon: 37 gözaltıÖnceki Haber

Uyuşturucu tacirlerine operasyon: 37 göz...

Engelli araçlar için şarj istasyonu kurulduSonraki Haber

Engelli araçlar için şarj istasyonu kuru...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar