Reklamı Geç
DOLAR8.4691
EURO10.0579
ALTIN492.77
BIST1393
merve Habersayfaüstü

Kurbanlık alıp, kendileri kesecek kişilerin dikkat etmesi gerekli hususlar

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kurbanlık alıp, kendileri kesecek kişilerin dikkat etmesi gerekli hususlar
Abone ol
Osmaniye Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yusuf Ertuğ Tufan, kurbanlık alıp, kendileri kesecek kişilerin dikkat etmesi gerekli hususlar hakkında bilgi verdi.

Osmaniye Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yusuf Ertuğ Tufan, kurbanlık alıp, kendileri kesecek kişilerin dikkat etmesi gerekli hususlar hakkında bilgi verdi.

Dünyanın Covid-19 dan dolayı pandemim ilan ettiği bu dönemde Veteriner Hekimlerin insan sağlığının tam merkezinde olduğunu gösterdiğini söyleyen Tufan, “Hayvandan insana geçen zoonoz hastalıkları önlemede veteriner hekim deneyimleri ve geçmişten gelen tecrübeleri ile tüm insanlığı korumaktadır. Ayrıca aşı gelişiminde öncü olmaktadır.

Bu bağlamda kurbanımızı seçerken keserken ve ibadetimizi yerine getirirken fiziki mesafeye maske ve el temizliğine dikkat edelim. 

Kurbanlık Hayvanların Satın Alınacağı Yerler; Kurbanlık hayvanlar, hayvan pazarları, hayvan borsaları veya Kurban Hizmetleri Komisyonu’nca belirlenen kurbanlık satış yerlerinden veya doğrudan hayvancılık işletmesinden alınmalıdır. Buraların dışındaki yerlerden kurban alınmamalıdır.

Büyük baş hayvanlarda; Hayvanın, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında kayıtlı olduğunu gösteren, kulak küpelerinin olmasına, Veteriner hekim tarafından muayene edilerek sevk edildiğini gösteren, veteriner sağlık raporu ve hayvanların pasaportlarının olmasına.

Küçük baş hayvanlarda ise Kulak küpelerinin ve veteriner sağlık raporunun olmasına dikkat etmeliyiz. Kurbanlık Hayvanın Seçimi konusunda ise Hayvanın besi durumu (kondüsyonu) iyi olmalı, Gebe olmamalı, Yeni doğum yapmış olmamalı, Büyükbaş hayvanlar 2 yaşından küçük olmamalıdır.

Hastalık belirtisi sayılan; Yüksek ateşi olmamalı, Tüyleri karışık ve mat olmamalı, Bakışları ve dış görünümü cansız olmamalı, Pis kokulu ishal ve burun akıntısı olmamalı, Çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız olmamalı, Vücudun çeşitli yerlerinde şişlikler olmamalıdır.” Dedi.
Kurbanın kesimi
Kurbanlıkların Kesimi hakkında da bilgi veren Başkan Tufan, şöyle devam etti: Kurbanlık hayvanların kesimleri için öncelikli tercihimiz, veteriner hekim kontrolü yapılan ve hijyen şartları çok daha iyi olan, Bakanlıktan ruhsat almış mezbaha ve kombinalar veya geçici kesim yerleri olarak düzenlenen yerler olmalıdır. Kesim yapılacak yerler temiz ve serin olmalı ve buralarda bol miktarda su bulunmalıdır. Kesim işlemi, mümkün olduğunca hayvanlar askıya alınarak yapılmalıdır. Böylece kesme ve yüzme işleminin daha temiz ve sağlıklı bir şekilde yapılması yanında kanın akması da daha iyi sağlanacaktır.
Kesim yeri temiz olmalı ve akan su bulunmalıdır. Kesim yapan kişinin sağlıklı ve temiz olması gerekir. Elinde kesik veya yara varsa hijyenik eldiven kullanmalıdır. Bıçaklar sık sık temizlenmelidir. Hastalıklı doku ve organların kesimi sırasında kirlenen bıçaklar dezenfekte edilmelidir. Hayvan tutulup yatırılırken veya askıya alınırken işkence-eziyet edilmemelidir.

Kesim mümkünse askıya alarak yapılmalıdır. İç organlar yüzme işini takiben en kısa sürede çıkarılmalıdır. Yutak boşaltılmalı, mide-bağırsak, safra ve idrar kesesi ve üreme organları çıkarılmalı, memeler karkastan uzaklaştırılmalıdır.

Kesim sırasında kan, bağırsak içeriği gibi maddelerle çevrenin kirlenmesi engellenmelidir Tüketilecek sakatatlar temiz bir şekilde çıkarılmalıdır. Kurban atıkları çöp varillerine ve gelişi güzel çevreye atılmamalı, kanalizasyon kanallarına dökülmemelidir. Çevre temizliği ve halk sağlığı açısından bu tür atıklar sokak hayvanlarının erişemeyeceği şekilde derin çukurlara gömülmelidir.
Kurban Etlerinin Muhafazası
Et ve et ürünleri bakterilerin çoğalmaları için son derece uygun bir ortam niteliğindedir. Uygun koşullarda bir bakteri 12 saatte 16 milyara ulaşabilmektedir.

Bu durum hafif bir bakteri yüküne sahip bir etin iyi muhafaza edilmediği takdirde bir gece sonra insan sağlığı açısından ne derece büyük bir tehlikeye dönüşebileceği konusunda fikir vermektedir. Kurban etleri, parçalar halinde temiz kaplara konulmalı ve önce güneş görmeyen serin bir yerde 5-6 saati geçmeyecek şekilde bekletilerek etin sıcaklığının düşmesi sağlandıktan sonra buzdolabına kaldırılmalıdır.

Kurbanlık etler henüz kesim sıcaklığında iken buzdolabına poşet içinde veya hava alamayacak bir durumda büyük parçalar halinde üst üste konulursa, buzdolabı ısısı etin iç kısımlarını soğutmaya yetmez. Bu nedenle etin hava almayan kısımlarında çok kısa sürede (2. gün) bozulma ve kokuşma hatta yeşillenme görülür.

Böyle kısımlar kesinlikle tüketilmemeli atılmalıdır. Kurbanlık etin dayanma süresi, kesim kalitesi ve et parçasının büyüklüğüne göre değişmekle beraber normal buzdolabı koşullarında 5 veya 6 gündür. Bu süre kıymada genellikle 3 gündür. Eğer daha uzun süreli muhafaza düşünülüyorsa etler derin dondurucuda -18 derecede muhafaza edilmelidir. Diğer önemli bir husus da; Ülke olarak Önemli bir miktarda döviz ödeyerek deri ve bağırsak ithali yaptığımız halde, kurban derilerinin gerektiği şekilde muhafaza edilmemesi, bağırsakların toplanmaması nedeniyle bu tür yan ürünlerin tam anlamıyla değerlendirilememesi sonucu önemli ölçüde ekonomik kayıplar yaşanmaktadır. Bu vesileyle Osmaniye Veteriner Hekimler Odası olarak, bütün Türk İslam âleminin Kurban Bayramını kutlar, saygılar sunarız.”


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Vali Yılmaz Hasanbeyli’de incelemelerde bulunduÖnceki Haber

Vali Yılmaz Hasanbeyli’de incelemelerde...

Osmaniye’de Esnaf BuluşmasıSonraki Haber

Osmaniye’de Esnaf Buluşması

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar