DOLAR9.2629
EURO10.7656
ALTIN526.14
BIST1410
merve Habersayfaüstü

Bulut, Kadın istihdamı proje alanında incelemelerde bulundu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bulut, Kadın istihdamı proje alanında incelemelerde bulundu
Abone ol
Osmaniye Tarım ve Orman İl Müdürü Recep bulut, SOGEP Proje alanında incelemelerde bulundu.

Osmaniye Tarım ve Orman İl Müdürü Recep bulut, SOGEP Proje alanında incelemelerde bulundu.

Osmaniye Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden alınan bilgiye göre,

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından 2020 yılında ilan edilen Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Tarım ve Orman  İl Müdürlüğünce  hazırlanan ve başarılı bulunan "Süs Bitkileri Sektöründe Kırsal Alanda Kadın İstihdamı" adlı projenin yürütme faaliyetleri İl Müdürlüğü  ve proje ortağı  S.S. Değirmenocağı Rahime Hatun Kadın Tarımsal Kalkınma Kooperatifince gerçekleştiriliyor.

Tarım ve Orman İl Müdürü Bulut, Projenin toplam maliyetinin 1.000.000 TL olduğunu kaydetti. Projenin toplam tutarının 900.000 TL'sinin DOĞAKA bütçesinden, kalan 100.000 TL'sinin de S.S. Değirmenocağı Rahime Hatun Kadın Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından karşılandığı belirtildi.

Proje kapsamında İl Müdürlüğü  ve Kadın Kooperatifi işbirliğinde, 4 dekar alana kesme gül serası kurulumu, kalorifer dairesi yapımı, kalorifer kazanı alımı ve sera içi ısıtma sistemi yapımı, damlama sulama sistemi kurulumu, kooperatif yönetim binası yapımı, ihata tel çit yapımı, güvenlik sistemi kurulumu, makine ekipman alımı gibi faaliyetler gerçekleştirildiği bildirildi.

 Proje faaliyetlerinin şuan itibariyle %90'ı tamamlandığını kaydeden İl Müdürü Recep Bulut, projenin uygulama alanına ziyarette bulundu.

İl Müdürü Bulut’a ziyaret sırasında   Kooperatif üyesi kadın çiftçiler de eşlik ederek, proje faaliyetleriyle ilgili olarak brifing verildi.

İl Müdürü proje ilgili yaptığı açıklamada; “Projemiz kadın istihdamı açısından son derece önemlidir. 2020 yılı başında Değirmenocağı Köyünde kurulan "S.S. Değirmenocağı Rahime Hatun Kadın Tarımsal Kalkınma Kooperatifimizin" güçlendirilmesi, kurumsal kapasitesinin geliştirilmesi, sürdürülebilirliğinin sağlanması ve ilimizde etkin hale gelmesi proje amaçlarımız arasında yer almaktadır.

Sera koşullarında kesme gül üretimi yapısal özellikleri açısından, işçiliği yoğun bir tarımsal üretim biçimidir ve az yatırımla çok istihdam yaratan bir alandır. Bu özellikleri nedeni ile de işsizlik oranı oldukça yüksek olan ve ucuz işgücünün yoğun olduğu ilimizde böyle bir yatırım yapılması uygun bulunmuştur. Kırsal kesim bu sektörün gelişmesini desteklemekte ve bu bölgeye seracılık konusunda yatırım yapmak istemektedir. Ancak teknik ve maddi yetersizlikler nedeni ile şu ana kadar etkili bir çalışma yapılamadığı görülmektedir. Projemiz bu sorunlara çözüm üretmeyi hedeflemiştir.”dedi.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Jandarma, öğrenci servislerini denetlediÖnceki Haber

Jandarma, öğrenci servislerini denetledi

200 bin yavru balık baraj göletlerine bırakıldıSonraki Haber

200 bin yavru balık baraj göletlerine bı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar